Solidna komoda, rodzinny stół czy duże łóżko...Niezależnie od mody, w dalszym ciągu w naszych domach króluje drewno. Dlatego, że jest wytrzymałe, masywne i po prostu piękne. Cenimy je także za uniwersalizm. Nie trzeba mieć zmysłu estetycznego, aby dopasować drewniane meble do salonu, czy sypialni. Wyobraźmy sobie sytuację, w której mamy do dyspozycji plastikowe krzesła i ramę łóżka w stylu retro. Połączenie tych elementów nie byłoby łatwe, a może nawet zachęciłoby nas do zakupu pasujących do wszystkiego mebli z...drewna.
Sprawdzone sposoby na pielęgnację drewna
Kiedy chcemy, żeby dom lśnił czystością i przebywanie w naszych czterech ścianach było przyjemne, staramy się regularnie sprzątać. Tak samo powinniśmy podchodzić do pielęgnacji drewna. Systematyczne dbanie o to wyjątkowe tworzywo zapewni długą żywotność mebla.
Okruszki, kurz i inne pyłki powinny być usuwane ściereczką z mikrofibry. Oczyszczoną powierzchnię można zabezpieczyć środkiem antystatycznym, dzięki czemu kurz nie będzie tak łatwo osiadał. Taki środek jest niedrogi i pozwoli zaoszczędzić nam trochę czasu. Przy zakupie sprawdźmy, czy preparat jest na pewno przeznaczony do drewnianych powierzchni.

Kawa rozlała się na drewnianej komodzie - co robić?
Drewniane meble będą pięknie służyć nam i kolejnym pokoleniom, jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać. Ze względu na surowość tego materiału wszelka pozostawiona ciecz np. rozlany napój może się szybko przedostać w głębsze warstwy mebla. Dlatego każdy wylany płyn, czy powstałe zabrudzenie powinno być od razu wyczyszczone. Najlepiej wykorzystać do tego suchą ściereczkę, aby pozbyć się cieczy. Następnie wycieramy blat ściereczką delikatnie nasączoną mydłem. Potem wszystko wycieramy na sucho. Nigdy nie zostawiajmy mokrych mebli, żeby "same" wyschły.
Drewno w kuchni. Na co uważać?
Meble, drzwi, podłogi i schody z drewna należy pomalować środkiem, który stworzy nam powłokę ochronną i w ten sposób zabezpieczy drewno przed wilgocią, czy uszkodzeniami. W każdym sklepie budowlanym dostaniemy lakierobejcę lub zwykły lakier, który z powodzeniem możemy stosować do drewna. Jeśli mamy wątpliwości czy środek będzie odpowiedni, zasięgnijmy porady specjalistów z firmy, od której kupiliśmy dawny mebel. Jednak na nowoczesnych środkach do pielęgnacji są dokładne informacje dotyczące właściwości i przeznaczenia.
W kuchni, zresztą tak samo jak w łazience, mamy miejsca, które są narażone na większą wilgotność. Okolice zlewozmywaka i blatu roboczego warto zabezpieczyć impregnatem chroniącym przed biokorozją. Jeśli pominiemy ten element pielęgnacji, nie bądźmy zdziwieni, gdy w kuchni pojawi się pleśń. Oprócz stosowania specjalistycznych preparatów pamiętajmy o tym, aby codziennie porządnie wywietrzyć każde pomieszczenie.

Uwaga na drażniące środki czyszczące!
Nie warto używać żrących i mocnych środków do czyszczenia powierzchni. Takie preparaty mogą wyrządzić nieodwracalne zmiany. Oryginalną strukturę drewna litego warto pielęgnować wyłącznie niedrażniącymi środkami. Dzięki temu przez lata będziemy mogli podziwiać niepowtarzalne rozłożenie słojów i gładką powierzchnię mebla.