Urządzenie małego mieszkania jest wyzwaniem. Trudno jest na niewielkiej przestrzeni zmieścić niezbędne przedmioty i meble w taki sposób, by wnętrze było praktyczne i ładnie się prezentowało. Jest jednak kilka zasad, które stosują architekci wnętrz, i które pomagają w aranżacji małych mieszkań.
Patenty na optyczne powiększenie przestrzeni
![Oko za okularami]()
Źródło: eyemagz.com
Fizycznie powierzchni niewielkiego pomieszczenia nie powiększymy, ale możemy je zwiększyć optycznie. Pomoże nam w tym...
#1 Odpowiednia kolorystyka
Biel oraz jasne pastelowe barwy rozjaśnią przestrzeń i sprawią, że wyda się ona większa. W takiej kolorystyce powinny być ściany, podłogi i meble. Stosując tę zasadę nie musimy rezygnować z mocnych i ciemnych barw, ale powinniśmy ich używać z umiarem. Wystarczy, że będą występować w dodatkach albo na jednej ze ścian.
![Otwarty salon z kuchnią w jasnych kolorach]()
Źródło: plus.google.com
#2 Otwarte pomieszczenia
Optycznie mieszkanie można także powiększyć poprzez likwidację ścianek działowych wszędzie, gdzie jest to możliwe. Otwarty przedpokój, kuchnia i salon stworzą wrażenie przestrzeni, nawet, jeśli będzie to małe pomieszczenie. Poszczególne strefy możemy oddzielić od siebie za pomocą mebli, dzięki temu zachowamy funkcjonalność. Jeśli wszystkie pokoje zaaranżujemy w jednym stylu i jednej kolorystyce, stworzymy spójną całość.
![Salon i sypialnia w jednym]()
Źródło: homesaledivas.com
#3 Lustrzane ściany
Kolejnym ze sposobów na optyczne powiększenie pokoju jest wykorzystanie luster. Możemy je umieścić na ścianie, drzwiach lub frontach mebli. Lustra doskonale odbijają światło i dzięki temu rozjaśniają pomieszczenie. W małej łazience wrażenie przestrzeni uzyskamy, jeśli prysznic zabudujemy kabiną z przezroczystego szkła.
![Lustro w salonie]()
Źródło: www.decoist.com
#4 Wielofunkcyjność
Gdy już sprawiliśmy, że nasze mieszkanie wydaje się większe, możemy pomyśleć o tym, w jaki sposób je urządzić, by pomieścić wszystkie rzeczy, a jednocześnie nie zabrać sobie przestrzeni. Tutaj doskonale spiszą się meble mające kilka zastosowań. Kanapa w salonie może służyć nie tylko do wypoczynku, ale też do spania i przechowywania. Stolik kawowy po rozłożeniu może być biurkiem lub stołem obiadowym. Kupując pufy i siedziska wybierajmy te ze schowkami. Na małych przestrzeniach każdy centymetr powierzchni jest bardzo cenny, dlatego szkoda go na meble, które będą miały tylko jedno przeznaczenie.
![Pufa będąca jednocześnie schowkiem]()
Źródło: www.abowlfulloflemons.net
#5 Inteligentne przechowywanie
W małym mieszkaniu dodatkowe miejsce do przechowywania zawsze się przyda, dlatego powinniśmy każdą możliwą przestrzeń wykorzystywać na różnego rodzaju schowki. W tym przypadku znakomicie spiszą się meble wykonywane na indywidualne zamówienie i doskonale dopasowane do przestrzeni, w której mają się znaleźć. Zabudowę z półkami i schowkami możemy wykonać pod schodami, tuż nad sufitem, we wszelkiego rodzaju wnękach.
Wykorzystajmy też na to miejsce w łazience, którego zawsze jest sporo, gdy zabudowujemy WC czy rury – tam też przydadzą się dodatkowe schowki. Miejscem, o którym rzadko myślimy, że można je wykorzystać na dodatkowe półki, jest przestrzeń pod parapetem, obok kaloryfera. Jeśli tylko grzejnik nie zajmuje całej szerokości okna, warto tam wykonać półki lub szafki.
W małej kuchni lub nawet w aneksie kuchennym dodatkowe miejsce do przechowywania uzyskamy, jeśli zdecydujemy się na zabudowę do samego sufitu. Takie meble, jeśli tylko będą w jasnych barwach, nie przytłoczą przestrzeni, a zyskamy dzięki nim sporo miejsca. W przedpokoju, jeśli jest zbyt wąski, wieszak możemy umieścić na drzwiach wejściowych. Jest to rozwiązanie funkcjonalne i nie zabiera cennej przestrzeni.
![Schowki pod schodami]()
Źródło: www.bastisimo.com
#6 Funkcjonalne wnętrze mebli
W małych mieszkaniach musimy być szczególnie wyczuleni na to, żeby każdy mebel, każde miejsce w szafie, było idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Dzisiaj, by uzyskać ten efekt, wcale nie musimy wykonywać mebli na zamówienie. Wiele firm oferuje rozwiązania, dzięki którym dopasujemy wnętrze szafy do rodzaju i ilości rzeczy, które posiadamy.
![Gadredoba Carrie Bradhaw]()
Źródło: pinterest.com
#7 Dodatkowy pokój pod sufitem
Jeśli mamy mieszkanie o dużej wysokości, problem brakującej powierzchni rozwiąże antresola. Można ją zbudować przy niewielkim nakładzie środków, a dzięki niej otrzymamy dodatkowy pokój. Na antresoli raczej nie uzyskamy pełnej wysokości pomieszczenia (chyba że dysponujemy nietypowym mieszkaniem), dlatego doskonale nadaje się ona na sypialnię, a w zasadzie na umieszczenie tam łóżka. Może też być przeznaczona na miejsce do pracy.
![Antresola w salonie]()
Źródło: deavita.com
#8 Podest ze schowkami
Podest to rozwiązanie, które da nam kilka korzyści. Gdy pod spodem zbudujemy schowki lub szuflady – uzyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania. Dzięki podestowi wyraźnie oddzielimy strefy – możemy na nim urządzić na przykład miejsce do pracy, spania, czy też spożywania posiłków. Taka zabudowa bardzo urozmaici przestrzeń i sprawi, że mieszkanie na pewno nie będzie nudne.
![Podest ze schowkami]()
Żródło: pinterest.com
Jak widać na powyższych przykładach, istnieje wiele sposobów na to, by małe mieszkanie urządzić w sposób funkcjonalny. Decydując się na konkretne rozwiązania, pamiętajmy o tym, że takie przestrzenie nie lubią ciężkich i masywnych mebli, ani ciemnych barw. Kupujmy wielofunkcyjne meble o lekkiej formie, w jasnych barwach. Pomieszczenia malujmy na jasne kolory, stosujmy dużo luster i starajmy się doświetlić mieszkanie. Stosując tych kilka zasad, uzyskamy nie tylko funkcjonalną przestrzeń, ale też sprawimy, że wyda się ona większa, niż jest w rzeczywistości.